Certifikované centrum nordic walking

Z časových důvodů jsou do odvolání zrušeny lekce výuky NW 

V květnu 2011 jsem obdržela Licenci instruktora nordic walking. V červenci 2012 získala pro sebe a tím i pro instituci „Fyzioterapie Ad Integrum“, již zaštiťuji, „zlatý“ Certifikát Nordic Walking Point. Touto známkou se označují místa, kde se Vám dostane veškerých služeb Nordic Walking – individuální či skupinové výuky základní techniky a principů nordic walking a jejich dalšího rozvíjení, poradenství při výběru vhodného typů NW holí, prodeje a půjčovny kvalitních NW holí. Označení Nordic Walking Point garantuje kvalitu poskytovaných služeb.V níže uvedených řádcích Vám, doufám, poskytnu odpovědi na otázky, které mi ve spojení nejčastěji kladete.

 Co v sobě skrývá?

Doslovný překlad „nordic walking“ znamená „severská chůze“. V našich zeměpisných končinách však možná uslyšíte výklady hovořící o „chůzi pro seniory, kolenáře – kyčlaře, pro ty, co nemohou dál, či o chůzi s klacky“. Nutno dodat, bohužel.

Nordic walking /NW/ se vskutku narodilo na severu, přesněji řečeno ve Finsku. Opravdu se jedná o chůzi, leč ne jen tak ledajakou. Její specifikum spočívá v nepřehlédnutelném, nezbytném nástroji, díky němuž chůzi modifikujete. Touto pomůckou jsou tzv. nordic walkingové (ne trekingové) hole, které díky své specifické konstrukci dělají z běžné chůze něco víc … dynamickou chůzi, při které se Vaše klouby budou méně trápit, plnohodnotnou sportovní volnočasovou aktivitu ve všech aspektech, kompenzační trénink k Vašemu stávajícímu rekreačnímu i vrcholovému sportu, zábavu, relaxaci, ale třeba i závislost, co Vám neškodí.

Nordic walking není jen „jiná chůze“. Hůlky neslouží pouze k odpichu od země. Můžete se s jejich pomocí protahovat, stavět překážkové dráhy, vymýšlet ve skupině spoustu her dle fantazie či cokoliv jiného, co Vás napadne. Vyzkoušet můžete ledasco. Hůlky jsou „kamarádi“.

Co mi přinese? Proč jej mám vyzkoušet?

Třeba ze zvědavosti. Odpovíte si tím na otázku, co na tom ti „hůlkaři“ mají. Zjistíte, jak se cítí zatoulaná jehla v kupce sena, respektive „čtyřnožec mezi dvounožci“ :-). Ocitnete se v partě, která prošlapuje svými odpichy cestu, jež je stále ještě – obrazně řečeno – zapadaná sněhem. Ale to není to hlavní a Vy to víte, nebo alespoň tušíte. To nejzajímavější, to, pro co stojí za to zjistit, co se skrývá pod pláštěm nordic walking, je, že intenzivně a zároveň nenuceně pomůžete sobě a svému tělu.

A co Vám nordic walking konkrétně přinese?

  • Jedná se o aktivitu vycházející z nejpřirozenějšího pohybu, který nám byl dán, a tím je chůze. Proto se nemusíte bát obtížnosti techniky, zdobí ji její jednoduchost. Techniku znáte, vychází z Vás samých. Jen ji trochu upravíte.
  • S pomocí hůlek odlehčíte kloubům, a to v oblasti končetin i páteře.
  • Získáte dynamiku a rychlost, ale jen takovou, jakou aktuálně zvládnete, či jaká Vám bude jednoduše příjemná. S hůlkami půjdete snáz a svižněji. Popravdě řečeno, s hůlkami je obtížné jít pomalu, ale díky odlehčení se s rychlostí nepoperete. Naopak.
  • S NW zapojíte celé tělo ve vzájemné souhře, krom dolních končetin povoláte do služby celý trup i horní končetiny, čímž můžete zapojit až 90 % svalů. Zkuste si přitom povídat, a třeba to bude i víc :-). Co Vám z toho plyne v praxi? Vaše tělo se z pohledu energetického výdeje „prodraží“. Spotřebujete o 30–40% energie více ve srovnání s běžnou chůzí. K tomu, abyste pokryli tyto metabolické nároky, musíte ve větší míře a přirozenou cestou zapojit celý kardiovaskulární systém. Proto můžete postupně komplexně formovat a tvarovat své tělo i bojovat s civilizačními onemocněními.
  • Poznáte přírodu i své město. Odpíchnout či odrazit se dá takřka z jakéhokoliv terénu. Záleží, kde se rádi pohybujete nebo kde k tomu máte možnost. S NW můžete „dochutit“ svou dovolenou i cestu do práce. Poznáte sami sebe jen ve společnosti hůlek, nebo přijdete na to, že máte radši skupinové „NW rendes vouse“.

Pro koho je určen?

Pro všechny. Takřka. Pro každého, kdy chodí rád, či naopak nerad, ale rád by to změnil. Věk, pohlaví, pohybová znalost a zdatnost nehrají roli v tom, zda začít s nordic walking, či ne. Jestliže Vám zdravotní stav nebrání v běžné chůzi, patříte k těm, kteří mohou nordic walking vyzkoušet. Nordic walking lze přizpůsobit určitým zdravotním limitacím. Základním nezbytným předpokladem je znalost běžné chůze a schopnost držet hůlky v rukou :-).

 Jak lekce nordic walking probíhají? Co k nim potřebuji?

Pro toho z Vás, kdo se rozhodl poznat a objevit krásu nordic walking, je určena úvodní 1,5-2 hodinová lekce. Poznáte základními principy nordic walking v teorii i praxi. Vše důležité uslyšíte, uvidíte, ale hlavně budete mít dost času vše vstřebat a vyzkoušet. Po úvodní lekci budete znalí správné techniky této chůze v kvalitě, která Vám zprostředkuje všechny její výhody. Jestliže Vás nordic walking okouzlí natolik, že v něm budete chtít pokračovat, zlepšit si vlastní techniku a poznat další možnosti chůze s hůlkami, můžete využít následné 1 hodinové lekce. V každé z lekcí krom vlastního tréninku  chůze nordic walking vyzkoušíte protahovací či koordinační cvičení s hůlkami, díky nimž snáz a rychleji proniknete do tajů NW.

Krom sebe, sportovního oblečení, a malé ledvinky či batohu na osobní potřeby a pití nepotřebujete nic. Můžete použít vlastní NW hole, nebo Vám je bezplatně zapůjčíme.

Výuka nordic walking probíhá buď individuálně či ve skupině, kterou si můžete vytvořit. Záleží na Vás, k jaké formě tíhne Vaše povaha :-). Maximální počet klientů ve skupině je 6. Pakliže byste sestavili skupinu převyšující tento počet, kontaktujte mě. Jsem schopná zajistit přítomnost druhého lektora a výuku tomu přizpůsobit. Přesné informace o ceně jednotlivých lekcí najdete v ceníku.

Máte-li jakékoliv další otázky nebo nejasnosti, neváhejte se na mně obrátit přímým kontaktem. Využijte telefonní spojení 731 456 708 nebo emailovou schránku madd-y-blue@email.cz

Komentáře nejsou povoleny.